Archive for Grudzień, 2012

Darmowe konto bankowe

Często w sloganach reklamowych używa się wyrażenia darmowe konto bankowe. Co ono oznacza w praktyce – warto zbadać poprzez dokładne przeczytanie oferty banku. Po pierwsze nie zapłacimy nic za samo założenie konta. Po drugie prowadzenie konta także jest darmowe. W tym punkcie należy jednak zbadać, czy bank nie obwarował tego dodatkowymi warunkami w postaci minimalnych środków na koncie lub kwotami transakcji wykonanych na miesiąc. Przelewy z reguły także wykonywane są za darmo. Niektóre banki wprowadzają jednak limity ilości darmowych przelewów za resztę pobierając jednak opłaty. Kolejna darmowa opcją naszego konta powinno być używanie karty płatniczej. Jednak w ofercie wielu banków będzie to uzależnione od sum na jakie dokonaliśmy płatności lub rodzajem karty takim jak Paypass. Jeśli chodzi o pobieranie gotówki z bankomatów tu chyba znajdziemy najwięcej ograniczeń, Tylko nieliczne banki mogą nam zaoferować bezpłatną obsługę we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie. Większość banków ograniczy się do bankomatów na terenie naszego kraju, a niektóre udostępnią tę usługę tylko w wybranych przez siebie bankomatach. Jeżeli zatem mamy wątpliwości, czy konto które mamy zamiar otworzyć jest rzeczywiście darmowe zapytajmy o szczegóły w oddziale banku lub poprzez kontaktowy formularz w internecie.

Maksymalne dozwolone saldo ujemne na koncie

Nikt z nas nie lubi być pod kreska. Są jednak w życiu sytuacje kiedy nie mamy innego wyjścia. Wtedy zamiast prosić znajomych lub rodzinę o pomoc finansowa i wikłać się w trudne towarzysko układy lepiej udać się do banku, w którym posiadamy konto osobiste i postarać się o przyznanie maksymalnego dozwolonego salda ujemnego popularnie zwanego debetem. Uzyskanie limitu kredytowego pozwoli nam na płynność finansowa w wielu kryzysowych sytuacjach. Zadłużenie na koncie jakie zaciągniemy będzie spłacało się automatycznie w momencie wpływu na konto środków pieniężnych. Aby uzyskać limit kredytowy od banku mamy do wyboru kilka sposobów. Albo udamy się do siedziby banku osobiście, albo w przypadku bankowości elektronicznej załatwimy formalności przez internet. Niektóre banki dopuszczają także możliwość udzielenia takiej opcji przez telefon. Inne znowu automatycznie przyznają nam kwotę dopuszczalnego debetu przy otwieraniu konta osobistego. Dla niektórych jednak wymogiem będzie analiza historii transakcji w określanym czasie prowadzenia rachunku bankowego. Na jej podstawie określana jest tak zwana zdolność kredytowa klienta. Pamiętajmy że niektóre banki pobiorą od nas prowizję za udzielenie limitu kredytowego. Zawsze jest jednak możliwość negocjacji. Skorzystajmy z niej zatem.

Czy warto korzystać z debetu

Banki przy zakładaniu kont osobistych oferują nam także przyznanie limitu kredytowego. Zwykle sięga on kilkakrotności naszych dochodów i zależy od analizy wpływów i wydatków poczynionych do tej pory przez klienta. Debet pociąga jednak za sobą pewne dodatkowe koszty. Chodzi o oprocentowanie przyznanej kwoty, które często naliczane jest za każdy dzień. Poza tym musimy uważnie zbadać zasady wykazywania przyznanego limitu kredytowego, gdyż zdarza się że jest on dodany do sumy  środków faktycznie znajdujących się na koncie i może nas wprowadzić w błąd, znacznie powiększając sumę dostępnych środków. Debet na koncie może nam jednak pomóc w wielu kryzysowych sytuacjach, kiedy potrzebujemy zastrzyku gotówki. Warto postarać się o przyznanie limitu kredytowego, gdyż przy dłuższym okresie spłaty jest on znacznie niżej oprocentowany niż na przykład zadłużenie karty płatniczej albo kwoty kredytu. Jednak kredyt będzie niezbędny, kiedy potrzebować będziemy większej sumy. Limit kredytowy spłaca się automatycznie, nie musimy o nim pamiętać tak jak w przypadku spłaty zadłużenia karty. Każdy wpływ na konto niweluje powstały debet. W dzisiejszych czasach łatwiej nam skorzystać z takiej formy niż prosić o pomoc finansową rodzinę lub znajomych. Pozwala ona w komfortowy sposób wybrnąć z kłopotliwej sytuacji i rozsądnie planować wydatki na przyszłość.

Obsługa konta w siedzibie banku

Niektórzy z użytkowników kont bankowych wciąż preferują wizyty w bankach niż dysponowanie kontem przez internet. Zapewne dotyczy to w większości wiekowych klientów banków, u których przyzwyczajenie do tradycyjnych form kontaktów z instytucjami finansowymi jest bardzo silne. Udając się z wizyta do banku musimy liczyć się jednak z pewnymi niedogodnościami. Pierwsza z nich są godziny otwarcia, które nie zawsze nam pasują. Poza tym pamiętajmy, ze banki nie pracują w niedziele, a wiele z nich ma w soboty skrócony czas pracy. Następnym faktem, z którym musimy się liczyć są kolejki przy okienku. Nie tylko my mamy przecież coś do załatwienia w banku właśnie w danym dniu i o danej porze. Inna kwestia jest stanięcie we właściwej kolejce. Okazuje się bowiem, ze nie wszystkie formalności są do załatwienia przy jednym stanowisku. Warto przyjrzeć się opisowi każdego stanowiska. Wpłaty i wypłaty gotówki zazwyczaj załatwiamy gdzie indziej niż sprawy związane ze zleceniem stałym na koncie lub lokata oszczędnościową. A jeśli chodzi o udzielenie kredytu, to należy zwrócić się do specjalnie do tego celu wydzielonego działu. Jest jeszcze jeden szczegół, o którym nie możemy zapomnieć idąc do banku. Otóż nic nie załatwimy bez ważnego dowodu osobistego. Jeśli nie będziemy mogli się nim wylegitymować przed pracownikiem banku, to o żadnej transakcji na koncie nie będzie mogło byś mowy.

Konta osobiste dla kobiet

Kobiety to kolejna grupa klientów, do której banki wystosowują swoją ofertę. Analizując specyficzne potrzeby pań wiele instytucji finansowych przygotowało ofertę kont osobistych specjalnie je respektujących. Zazwyczaj konta te powiązane są pakietami ubezpieczeń typu Assistance. Posiadaczki kont mogą liczyć na przykład na całodobowa pomoc medyczną, jeśli będą miały problemy ze zdrowiem. Ponadto dla wielu z nich bardzo pomocna może okazać się bezpłatna interwencja hydraulika lub ślusarza przy okazji awarii kanalizacji lun zacieka zamka w domu. Wiele z nich będzie zadowolonych możliwością pomocy w przypadku kłopotów z autem. Bezpłatne holowanie lub pomoc w uruchomieniu auta to prawdziwe koła ratunkowe na drodze. Warto zatem skorzystać z pakietu ubezpieczeń. Dodatkowym atutem kont dla kobiet jest zwrot na przykład 1% wydatków dokonanych za pomocą karty płatniczej. Zwrot może być większy w przypadku określonych przez bank punktów sprzedaży takich jak stacje paliw albo sieci marketów. Banki wprowadzają tez bardzo korzystne programy rabatowe dotyczące wybranych punktów sprzedaży. Panie mogą skorzystać także z opcji Payback lub Cashback w przypadku dokonania transakcji karta lub wykonania przelewu z konta. Dobrze dobrana oferta może sprawić że korzystanie z konta osobistego stanie się naprawdę opłacalne.

Lokaty terminowe dobry sposób na oszczędzanie

Posiadając pewne środki pieniężne na naszym koncie osobistym, warto pomyśleć o sposobie na ich pomnożenie. Wiadomo, ze pozostając w zwykłej formie na koncie nie wypracują nam takiego oprocentowania jakie gwarantują inne formy oszczędności. Warto pomyśleć o założeniu lokaty terminowej. Gwarantuje ona oprocentowanie wyższe prawie o połowę od tego które obowiązuje na naszym koncie. Pamiętajmy jednak o tym, że banki wyznaczają zazwyczaj kwoty minimalne do założenia lokaty, a także minimalny okres jej trwania. Może zatem okazać się, że nie będziemy posiadali wymaganej sumy albo że będziemy jej potrzebować w krótszym terminie niż data wyznaczona na zamkniecie lokaty. Sprawdźmy to lepiej dokładnie. Ważne jest również uświadomienie sobie, ze w Polsce pobierany jest podatek od oszczędności. Kwotę podatku należy zatem odliczyć od kalkulacji potencjalnego zysku z lokaty. Znając te wszystkie ograniczenia i warunki możemy na chłodno przekalkulować opłacalność założenia lokaty. Jeżeli bank proponuje nam do tego jakieś dodatkowe atrakcje w postaci nagród i bonusów oferta wydaje się bardzo atrakcyjna. Dlaczego więc nie mielibyśmy z niej skorzystać. Pośpieszmy się zatem, bo niektóre promocje, albo szczególnie opłacalne lokaty dostępne są tylko w określonym przez bank terminie.

Konto oszczędnościowe zawsze sie opłaca

Jeżeli dysponujemy większa ilością gotówki nie powinniśmy trzymać jej odłożonej na zwykłym koncie osobistym. Do wyboru mamy albo bardzo liczną ofertę lokat terminowych albo założenie konta oszczędnościowego. To drugie wyjście wydaje się uzasadnione, gdy planujemy oszczędzanie przez dłuższy okres, wciąż dokładając nowe sumy. Warto skorzystać z założenia konta oszczędnościowego, bo jest ono o wiele lepiej oprocentowane niż konto osobiste. Zazwyczaj proponowana jest minimalna kwota od której naliczane jest to atrakcyjne oprocentowanie, które gwarantowane jest do określonej daty. Czasami około pół roku wprzód a nawet dłużej. Musimy liczyć się jednak z tym że nowe wpłaty mogą już być oprocentowane według innych zasad. Konta oszczędnościowe nie pociągają za sobą żadnych wydatków. Nie poniesiemy kosztów ich zakładania ani prowadzenia. Niektóre banki proponują wypełnienie wniosku on-line i podpisanie umowy sms-em, co sprawia, ze założenie takiego konta staje się bardzo proste. pamiętajmy jednak o tym że konto to nie będzie posiadało funkcji zwykłego konta, do których przywykliśmy. Przelewy i wypłaty gotówki karta raczej nie są możliwe z konta oszczędnościowego. Niektóre banki co prawda dają nam taka możliwość, ale zwykle wiąże się ona z dużo wyższymi opłatami niż w przypadku zwykłych kont.

Założenie konta przez internet

Wiele banków oferuje nam możliwość założenia konta bankowego przez internet aby jeszcze bardziej skrócić formalności i pomóc klientowi. W tym celu na oficjalnej stronie wybranej przez nas instytucji finansowej znajdujemy zakładkę dotyczącą otwierania konta osobistego. Na pewno będzie tam udostępniony wirtualny formularz, w którym podać będziemy musieli wszystkie istotne dane osobowe takiej jak adres, nasz numer pesel, numer dowodu osobistego. Nie zapominajmy o wcześniejszym zapoznaniu się z ofertą banku, ponieważ w formularzu będziemy musieli wybrać opcje dotyczące naszego przyszłego konta. Czu będzie to konto oszczędnościowe, jaki rodzaj karty chcemy posiadać, czy interesują nas dodatkowe usługi bankowe. Na koniec jak to z formalnościami bywa nic nie może odbyć się bez podpisu. Dlatego najczęściej poproszeni będziemy o wydrukowanie formularzy, osobiste ich podpisanie i odesłanie do banku,. wzór podpisu jest ważnym dowodem dla banku. To on ostatnie będzie niezbędny do autoryzowania najważniejszych transakcji i zmian na koncie. Czy zrobimy to w trakcie wizyty w oddziale banku, czy też sami nie wychodząc z domu, ważne byśmy wybrali opcje najbardziej dla nas korzystną. Jeśli nie jesteśmy jej pewni możemy skorzystać z porad konsultanta online. Otrzymamy wszystkie niezbędne informacje do podjęcia decyzji.

Warto założy osobiste konto bankowe

Przechowując pieniądze w domu wiele ryzykujemy. Banknoty to nietrwały przedmiot, który w przypadku nieszczęśliwych wypadków takich jak pożar lub zalanie mieszkania nie ma szans na zachowanie swojej formy. Poza tym odkładane w domu pieniądze nie pracują na siebie, a przeciwnie mogą zostać łatwo wydane. Jeszcze jednym minusem jest fakt, ze nie możemy całej naszej gotówki nosić przy sobie a zostawiając ją w domu nie zawsze możemy czuć się bezpiecznik. Przypadki kradzieży nawet wśród najbliższych sąsiadów aż nadto znane są z kronik policyjnych. Dlatego dla naszego bezpieczeństwa załóżmy konto w banku. System zabezpieczeń polegający na przyznaniu haseł i loginów a także na osobnym autoryzowaniu transakcji zapewni nam bezpieczeństwo. Konto osobiste to również wygoda. Bez wychodzenia z domu możemy wykonywać transakcje i kontrolować stan naszych oszczędności dzięki bankowości elektronicznej. Trzeci argument jednak jest najważniejszy. Przechowywanie pieniędzy na koncie bankowym to realny zysk w postaci oprocentowania środków pieniężnych na koncie. Nasze pieniądze pracują zamiast bezczynnie leżeć w szufladzie albo w przysłowiowej już skarpecie. Założenie konta to formalność, która nie potrwa więcej niż kilka minut. Nie zwlekajmy z nią dłużej i wybierzmy najlepszą ofertę dla siebie.

Konto bankowe dla seniora

Banki starają się dostosować ofertę kont osobistych do indywidualnych potrzeb swoich klientów. Da się zauważyć, ze nasi seniorzy mają inne potrzeby korzystania ze swoich pieniędzy niż osoby pracujące. Dlatego banki stworzyły specjalne konta dla seniorów. Aby zachęcić osoby starsze do zakładania konta właśnie u nich wielu z nich proponuje ciekawe rozwiązania dodatków. Do konta dołączają na przykład dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, takiej jak polisa na życie czy ubezpieczenie NNW. Klienci mogą liczyć także na zniżki w wielu aptekach i darmowy transport leków w nagłych przypadkach. Innym ciekawym pomysłem jest oferowana bezpłatna pomoc kiedy w domu zdarzy się awaria. Poza tym za wypłaty gotówki w placówkach, do których seniorzy są przyzwyczajeni od lat są na ogół bezpłatne. Niektóre banki proponują także bezpłatne dostarczenie gotówki do domu przez listonosza. Należy jednak być świadomym, ze konta dla emerytów nie posiadają najwyższych stop procentowych, a wiele z propozycji dodatkowych obwarowanych jest spełnieniem określonych warunków, takich jak posiadanie minimalnej wysokości środków na koncie lub dokonywanie transakcji w określonej wysokości. Warto jednak zadbać o to by osoby starsze w naszym otoczeniu posiadały konta bankowe. Zawsze można też ustalić pełnomocnictwo, które pomoże seniorowi w zarządzaniu jego pieniędzmi.

Konta bankowe dla nastolatków

Nastolatki to dorastające dzieci, które dążą do uzyskania coraz to większej samodzielności. Założenie konta osobistego w banku i posiadanie karty płatniczej może być dla nich ważnym etap w usamodzielnianiu się dla dzieci w wieku od 13 do 18 lat. Jeżeli już wybierzemy odpowiednia dla nas ofertę do banku rodzic udaje się razem z dzieckiem, rodzic zabiera ze sobą dowód osobisty a dziecko legitymację. Na miejscu wypełniony zostaje odpowiedni formularz oprawiony podpisem i konto zostaje założone. Konta młodzieżowe z reguły są tańsze niż te dla dorosłych. Prowadzenie kont a także opłaty za korzystanie z karty są zminimalizowane. dobrze jest założyć konto dla naszej pociechy w tym samym banku, w którym posiadamy nasze konto osobiste wtedy większość transakcji będzie za darmo. Dodatkową opcją przy kontach młodzieżowych jest ubezpieczenie nieautoryzowanych transakcji. Posiadając takie ubezpieczenie nie będziemy zamartwiać się o zgubienie czy kradzież karty płatniczej, które w przypadku dziecka mogą mieć miejsce znacznie częściej niż u osoby dorosłej. Wydatek kilku złotych miesięcznie może w krytycznej sytuacji uratować całe oszczędności naszego dziecka. Warto więc o nim pomyśleć za w czasu. Warto też dodać że dziecko nie będzie miało żadnych problemów z obsługa elektroniczna konta. Przecież internet to jego żywioł.